The badanie oct oka Diaries

Treści z serwisu Medme mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

Czy istnieją jednak jakieś zalecenia przed poddaniem się badaniu? Jak przygotować się do OCT oka? Tomografia ta nie wymaga od pacjenta właściwie żadnych przygotowań.

Badanie OCT plamki żółtej to badanie, które pozwala nam ocenić plamkę żółtą, czyli część siatkówki, która jest more info odpowiedzialna za wysoką ostrość wzroku oraz widzenie barw. Badanie OCT plamki żółtej jest zalecane przez okulistów w sytuacji, kiedy w badaniu w standardowym badaniu okulistycznym zauważą nieprawidłowości w plamce żółtej.

This Site is employing a protection provider to guard itself from online attacks. The action you merely performed induced the safety Remedy. there are various actions that can induce this block including submitting a certain word or phrase, a SQL command or malformed data.

Ile trwa badanie OCT? Zajmuje z reguły jedynie kilkanaście minut i może być wielokrotnie powtarzane, ze względu na wysokie bezpieczeństwo.

Data aktualizacji: 14 sierpnia 2023 Autor: Justyna Gabrysiak-Kula Badanie OCT jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych metod diagnostycznych w okulistyce. Jakie są wskazania do przeprowadzenia OCT oka i jak wygląda przebieg tego badania? Źródło: 123RF

Przed wykonaniem zdjęcia lekarz poprosi pacjenta, aby przez chwilę powstrzymał się od mrugnięcia powieką.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie! Specjaliści współpracujący z medme

Badanie OCT plamki żółtej jest więc istotnym elementem złożonej diagnostyki oczu. Kierowani są na nie często pacjenci z podejrzeniem AMD – zwyrodnienia plamki żółtej oka, z reguły wynikającego z podeszłego wieku.

Nazywana również tomografią oka, a ujmując bardziej precyzyjnie -  tomografią dna oka, jest badaniem niezbędnym w diagnostyce chorób siatkówki, zwłaszcza części dna oka i jego tak zwanej plamki. 

Justyna Gabrysiak-Kula W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych.

Podczas tomografii koherentnej lekarz widzi zarówno przednią, jak i tylną część gałki ocznej, w tym – umiejscowioną właśnie z tyłu plamkę żółtą.

Na wynik OCT gałki ocznej nie trzeba czekać długo. Jest on wydawany w postaci zdjęć wraz z opisem przygotowanym przez specjalistę, jednak interpretacji powinien dokonać lekarz okulista.

Jeżeli takie krople zostaną podane, skanowanie jest przeprowadzane około 20 minut po podaniu leku.

Badanie OCT wykazuje nie tylko zmiany w budowie plamki żółtej, ale i innych ingredientów gałki ocznej, jak choćby rogówki, siatkówki czy nerwu wzrokowego.

Jest to szczególnie powszechne u osób z niewyrównanym ciśnieniem krwi, cukrzycą, stanem zapalnym oka lub wysokim poziomem stresu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *